Isıl kazanç ve kayıpların engellemesinde kullanılan, ısıl geçişlere direnç gösteren özel nitelikli malzemelere ısı yalıtım malzemeleri denir. Kullanım sırasına göre;
 
- Duvar, çatı, temellerde; Taşyünü, Camyünü, Karbonlu EPS, Beyaz EPS, XPS, ve  Poliüretan levhalar
 
- Pencere ve kapılar; Low-e kaplamalı veya Solar Low-e kaplamalı cam içeren yalıtım camları ve doğramalarıdır
 
- Hava kanalları, borular gibi tesisat elemanlarında; Camyünü, Taşyünü, Polietilen Köpüğü, Elastomerik Kauçuk Köpüğü gibi ısı yalıtım malzemeleri kullanılır.
 
Isı yalıtımlarında kullanılacak donatı filesinin kalitesi, tüm ısı yalıtım sisteminin uzun yıllar sürecek dayanımının anahtarıdır. Bunun için ısı yalıtımında kullanılan filelerin 160 gr/m2 ağırlıkta ve alkali dayanımlı cam elyaflarından üretilmesi gerekir. Bu nedenle WABIETERHM ISI YALITIM sisteminde bulunan tüm fileler alkali ortama direnç sağlayan özel kaplamalı olarak üretilirler.
 
Oturulan binalar :  Bulunduğu iklim kuşağına, belirtilen standarda uygun ısı iletkenlik değeri ve kalınlığa sahip ürünlerin kullanılarak istenen ısıl performans değerine ulaşılmasını ve yapımını kapsar.
 
Ruhsat alacak binalar :  Projeyi hazırlayan mühendislik firması tarafından yeni inşa edilecek binaların ısıtma enerjisi ihtiyacını hesaplama kurallarını, izin verilebilecek en yüksek ısı kaybı değerlerini ve hesaplama ile ilgili bilgilerin sunuş şeklini kapsar.